wt, 29 kwietnia 2014

Biegać każdy może, ale trzeba wiedzieć kiedy przerwać

Już nie tylko o bieganiu, ale zawsze z pasją. Blog Marcina Dybuka
Bieg Papiernika 2013 Bieg Papiernika 2013 Archwium Bieg Papiernika/IP Kwidzyn

Biega coraz więcej ludzi. Ci, którzy tego nie robią, często zaczynają o tym myśleć. Zastanawiają się jak zacząć. I dobrze. Warto nie tylko wiedzieć jak, ale także kiedy przestać, aby przygoda nie zakończyła się zbyt szybko. Szybciej, dalej, więcej zapominając o regeneracji organizmu. A jak boli, to trzeba to rozbiegać. To często spotykane podejście amatorów do biegania.

Niestety, nie pomagają tłumaczenia lekarzy, że jak boli to znaczy, że organizm prosi, jeśli nie powiedzieć żąda, przerwy. I nie mam tutaj na myśli zakwasów. Mówię o bólu w kolanie, kostce, łydce, pachwinie itp. Bólu, który trzyma dłużej niż kilkanaście godzin. Poszedłem rozbiegać – słyszałem od kolegów. Efekt? Kontuzja i kilkutygodniowa przerwa w wersji optymistycznej. Powroty też nie są łatwe. Trzeba zrobić to powoli, z głową. Ja po pierwszej kontuzji pachwiny, w drugim miesiącu treningu, wracałem do zdrowia trzy razy. Mało tego, w Biegu Westerplatte w Gdańsku debiutowałem z bólem. Kiedy wystartowałem adrenalina zrobiła swoje i nic nie czułem. Na mecie ledwo szedłem. I w imię czego? Bo muszę dobiec, bo to debiut, bo… głupich tłumaczeń było więcej.

Jeśli zaczynasz biegać to musisz pamiętać, że uprawianie jakiegokolwiek sportu, to dwie podstawowe składowe: praca i wypoczynek. – To dwa elementy, wzajemnie się uzupełniające – mówi profesor Wojciech Ratkowski z AWFiS Gdańsk, mistrz Polski w maratonie z 1984 roku. – Wypoczynek jest szalenie ważny. Organizm potrzebuje minimum jeden dzień regeneracji pomiędzy treningami, aby uniknąć przetrenowania. Dzięki regularnemu wypoczynkowi polepszymy wydajność organizmu podczas wysiłku.

I gdyby tak wszyscy chcieli słuchać profesora. Niestety, raczej bliższe jest nam powiedzenie, że mądry Polak po szkodzie. Nadzieja taka, że po pierwszej poważnej kontuzji wyciągniemy wnioski. Jeśli nie, to fundujemy sobie, niekiedy problemy i to na własne życzenie. Jednak gorzej, kiedy te dopadają nas za sprawą tak zwanych fachowców. Przygotowując się do pierwszych dziesięciu kilometrów we wspomnianym wyżej biegu pomyślałem, że super byłoby spełnić marzenie sprzed lat. Pobiec w maratonie. Plan był taki, aby za dwa lata, na czterdzieste urodziny wystartować w królewskim dystansie. I od razu odezwali się koledzy. Po co czekać dwa lata, dasz radę za rok – mówili. Dodam, że obaj biegają od lat. Niewiele trzeba było czekać. Głowa się zagotowała. Do tego zacząłem przeszukiwać Internet, a tam poradniki, rozpiski treningów. W 90, 120, 150 dni do maratonu. I tak się nakręciłem, że zacząłem przygotowania zgodnie z zaproponowanymi planami. Po pół roku dobiegłem do połówki. Tylko w grudniu ponad 150 kilometrów w nogach. Efekt? Przy złej diecie, przemęczeniu i nadkilometrażu – angina. Chwilę później druga. Nie chorowałem na nią od lat.

Przesadziłem. Trzeba słuchać organizmu – pomyślałem i ruszyłem biegać obiecując poprawę. Co miesiąc zwiększałem dystanse. I znowu dobiegłem do połówki. W maju (2013 rok) przebiegłem ponad 180 kilometrów. Jesienny maraton był coraz bardziej realny. Aż na 16 kilometrze biegu ból kolana. Wizyta u ortopedy i diagnoza: zwapnienie przyczepu mięśnia czworogłowego i torbiel Bakera. Sześć tygodni przerwy. Rehabilitacja. Wizyty w klinice i rozmowy z fizjoterapeutami oraz lekarzami otworzyły mi oczy. - W tym wieku w ciągu dwóch trzech miesięcy treningu wydolnościowo jest Pan w stanie dojść do dobrych efektów – mówiła lekarz. - Niestety, to za mało dla stawów i mięśni. Te potrzebują dużo więcej.

Ile? Nawet 500 dni. Dużo, prawda? I tu jest pies pogrzebany. W żadnym ze wspomnianych, a znalezionych w Internecie treningów nie znalazłem informacji, że te 90, 120 itp. dniowe są dla osób, które są aktywne od dłuższego czasu, a ich organizm przyzwyczajony do wysiłku. Można powiedzieć, że biegają od przynajmniej kilkunastu miesięcy. Jeśli tak nie jest, to szanse na kontuzję wzrastają i to bardzo mocno. - Główną przyczyną kontuzji jest zastosowanie zbyt dużych obciążeń i zbyt częstego treningu w stosunku do możliwości. Tkanka łączna w naszym ciele potrzebuje czasu na adaptację do coraz większych obciążeń treningowych. To znaczy: żeby biegać długo i radośnie trzeba przygotowywać się około dwa lata, a nie zmieniać długość dystansu w krótkim okresie 12-14 tygodni – tłumaczy Rafał Hejna, fizjoterapeuta z Rehasport Clinic.
Tak jest w moim przypadku. Jako nastolatek, młody mężczyzna byłem czynny. Grałem w piłkę, kosza, siatkówkę. Jeździłem na rowerze. Jednak piętnaście lat przerwy zrobiło swoje. Kiedy zacząłem biegać regularnie 10 kilometrów nic złego się nie działo. Kiedy zwiększałem dystans pojawiały się problemy z kolanem, które jeszcze przed wizytą u lekarza kilka razy dawało sygnały ostrzegawcze. Ból krótką przerwą zagłuszyłem. Jednak uraz pozostał. Dziś to poważniejsza kontuzja, która wymaga przerwy i rehabilitacji. Nie wiem, czy gdybym przeczytał, że plan przygotowań do maratonu jest dla osób delikatnie mówiąc zaawansowanych, wziąłbym sobie to do serca. Może. Wiem natomiast, że niektórzy tak zwani fachowcy, milczą na ten temat. Najprawdopodobniej powiedzenie prawdy o czasie, który trzeba poświęcić na przygotowanie do dłuższych niż dziesięć kilometrów dystansów mogłoby zniechęcić niektórych biegaczy, szczególnie tych, którzy biegają bo jest to modne. A tak biegają i biznes się kręci. I to niezły biznes. Według szacunków już dziś Polski rynek związany z bieganiem wart jest półtora miliarda złotych!

Co warto jeszcze dodać? Panie i Panowie, którzy połknęli bakcyla biegania, mają na karku 30, 40 i więcej lat i dopiero w tym wieku zaczynają uprawiać jakikolwiek sport proszę o uwagę. Profesor Wojciech Ratkowski, człowiek który „ma w nogach” 120 tysięcy kilometrów, twierdzi: Tak naprawdę człowiek w wieku 40 lat powinien bez problemów przebiegać 10 km w 45-50 minut. Natomiast, jeżeli ktoś dopiero zaczyna przygodę z aktywnością fizyczną, to potrzebuje na dojście do tego pułapu i utrzymanie go, nawet 3-5 lat systematycznych treningów. Należy biegać wtedy 2-3 razy w tygodniu. Trzeba się zmusić do takiego postępowania: truchtania przez 1-1,5 minuty, potem marsz 1,5-2 minuty i powtórzyć 3-4 takie cykle. Wyjdzie ok. 15 minut intensywnego ruchu. Po dwóch dniach wydłuż to o jedną jednostkę , do 4-5 cykli i tak dalej. Spokojnie, dla zdrowia i przyjemności – kończy profesor.

 
Trudno z mistrzem się nie zgodzić. Trudniej jednak to zastosować, szczególnie jak wokół nas fałszywi doradcy, którzy twierdzą: szybciej, dalej... a nie pytają czy nasz organizm jest do tego przygotowany. Zdaniem doświadczonych biegaczy potrzeba dwóch trzech lat biegania po 5 i 10 km, aby bezpiecznie przygotować się do półmaratonu. Kolejny rok, aby przygotować się do maratonu. Owszem nie brakuje takich, którzy doszli do tego szybciej. Pytanie co działo się później? Chętnie powiedzą o tym jak pokonali trasę pół lub całego maratonu. O leczeniu kontuzji już nie wspomną, bo to oznaczałoby przyznanie się do porażki. A tego prawie nikt nie potrafi lub nie lubi...

Marcin Dybuk

Marcin Dybuk

Cenię sobie spotkanie z drugim człowiekiem. Szczególnie kulturalnym. Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Doceniam ludzi, którzy łączą pracę z pasją.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież